Skaitykla #1

8 komentarai
Skaitykla / Sukurta Lietuvoje

Pakabinau lentyną naujai tinklaraščio rubrikai – knygų kampui, pavadinimu „Skaitykla“. Joje keletą kartų per metus apžvelgsiu vaikų literatūros naujienas pačiu subjektyviausiu būdu. Mano subjektyvumui įtaką darys ir į „Skaityklos“ lentyną pateks knygos, kurios pasižymi: 1) Netikėta idėja. 2) Netradiciniu knygos skaitymo būdu/interaktyvumu. 3) Tekstais, skatinančiais toleranciją, kūrybiškumą ir atvirą mąstymą.  4) Žaisminga edukacija. 5) Išskirtinėmis iliustracijomis ir bendru estetiniu pateikimu. 6) Turinio virškinamumu numatytai amžiaus kategorijai. 7) Ūlos simpatijomis.

Tad pristatau pirmąjį labiausiai rekomenduojamų knygų devynetą, išleistą 2015-ais ir 2016-ų pradžioje:

Jarvis „Baisieji Alano dantys“

Leidykla: Burokėlis
Skaitytojų amžius: 2-5 m.
Siužetas vienu sakiniu: Aligatorius Alanas šiurpina džiunglių gyvius baisiais (bet išiimamais) savo dantimis, kol vieną dieną protezai dingsta ir gyvūnai priverčia Alaną pažadėti jų nebegąsdinti.
Patinka, nes: 1) Moko, kad tai, kas baisu iš pirmo žvilgsnio, iš tiesų gali būti neverta nė vieno kvadratinio centimetro pašiurpusios odos. 2) Yra humoro, kurį supranta vaikai. 3) Grubiai dailios iliustracijos.
Įsigyti galima: čia (P.S. Leidykla „Burokėlis“ paskelbė liūdnąjį užsidarymą, tad visos knygos tiesiog labai pigiai išparduodamos.)

01-IMG_3761 02-IMG_3786

Nathalie Minne „Mažasis laiko vagis“

Leidykla: Burokėlis
Skaitytojų amžius: 4-7 m.
Siužetas vienu sakiniu: Berniukas susipažįsta su mergaite, gauna iš jos laišką su paskirta pasimatymo diena ir patiria laiko tąsumą.
Patinka, nes: 1) Tekstas – poetiškas, jautrus, keliantis klausimus ir temas pasikalbėjimams apie laiką, kada jis būna ilgas, o kada – sutrumpėja. 2) Didelis ir gražus knygos formatas. 3) Išraiškingos iliustracijos.
Įsigyti galima: čia (P.S. Leidykla „Burokėlis“ paskelbė liūdnąjį užsidarymą, tad visos knygos tiesiog labai pigiai išparduodamos.)

03-IMG_3738 04-IMG_3814 05-IMG_3819

Delphine Godard – Laura Guery „Didysis pasaulio katilas. Kitų kraštų skoniai“

Leidykla: Burokėlis
Skaitytojų amžius: 4-12 m.
Siužetas vienu sakiniu: Receptų knyga, pristatanti skirtingų pasaulio šalių patiekalus, šalia pateikiant tuos kraštus atspindinčią namų erdvės mizansceną.
Patinka, nes: 1) Kiekvieno recepto gaminimo procesas – iliustruotas. 2) Šalia receptų esančios iliustracijos atskleidžia patiekalo kontekstą – kokios tautybės žmonės jį gamina, kaip jie rengiasi, kur gyvena, kaip atrodo jų namai.
Įsigyti galima: čia (P.S. Leidykla „Burokėlis“ paskelbė liūdnąjį užsidarymą, tad visos knygos tiesiog labai pigiai išparduodamos.)

06-IMG_3748 07-IMG_3798 08-IMG_3800

Ir Ūlos aplodismentais sutiktas recepto išbandymas – raita su indiška duonele:

1-IMG_3457-001 2-IMG_3459

Herve Tullet „Paspausk mane“

Leidykla: Lėkis. Išleista su Prancūzijos ambasados ir Prancūzų instituto parama.
Skaitytojų amžius: 1 – 4 m.
Siužetas vienu sakiniu: Interaktyvi dvikalbė (prancūzų/lietuvių) knygelė, kurioje vaikas skatinamas spausti, pakratyti, suploti rankomis, patrinti spalvotus rutuliukus, o kitame puslapyje žiūrėti, kas iš to atsitiko.
Patinka, nes: 1) Vaikas patiki, jog jo judesiai sukuria efektą. 2) Skatina eksperimentuoti. Ne kartą Ūlą užtikau kambaryje buriančią priešais knygą. 3) Žavi paprastumu.
Įsigyti galima: čia

09-IMG_3746 10-IMG_3804 11-IMG_3806

Jenny Broom – Katie Scott „Animalium. Didysis gyvūnų muziejus“

Leidykla: Debesų ganyklos
Skaitytojų amžius: 4 – 18 m. (bet tinka ir daugiau nei 18-ką turintiems nebeveikams)
Siužetas vienu sakiniu: Enciklopedinio tipo knyga, struktūruotai pateikianti Žemės padariją ir įdomiausiai atrodančius egzempliorius.
Patinka, nes: 1) Iliustracijos sukelia malonų alpulį. 2) Gyvių pavadinimai panašūs į Ūlos pačios sugalvotus žodžius. 3) Užsimanai, kad tokie būtų buvę biologijos vadovėliai. 4) Įspūdinga knyga dovanojimui.
Įsigyti galima: čia

12-IMG_3736 13-IMG_3823 14-IMG_3826 15-IMG_3829

Kęstutis Kasparavičius „Kaimynė už kampo“

Leidykla: Nieko rimto
Skaitytojų amžius: 3 – 6 m.
Siužetas vienu sakiniu: Triušis Rausvanosis, gyvačių prisibijotojas, nusprendžia susipažinti su nauja, dar nematyta kaimyne ir apkeliauja puse miesto, bandydamas pasivyti jos galvą.
Patinka, nes: 1) Žodžių burtininkas Kęstutis raito neįtikėtino smagumo istoriją. 2) Moko, kad prieš bijant, reikia bent jau tai baimei pažiūrėt į akis. 3) Kruopščiai išpiešti senamiesčio epizodai turi gyvus savo atitikmenis, tad galima surengti už „Silva Rerum“ neprastesnę ekskursiją, vedžiojančią herojų keliais. 4) Išplėšus puslapius, būtų galima sudėti vientisą ilgą gyvatės portretą. Bet neplėškit jokiu būdu!
Įsigyti galima: čia

16-IMG_3750 17-IMG_3794 18-IMG_3796

Tomas S. Butkus „Bumba Dumba Kabančių Riestainių gatvėje“

Leidykla: Vario burnos
Skaitytojų amžius: 3 – 6 m.
Siužetas vienu sakiniu: Bumba Dumba leidžiasi į gatvių labirintą ieškoti draugų, bet pirmiausia randa – juos pritraukiantį užsiėmimą – kepimą.
Patinka, nes: 1) Daug konkrečiau, nei pirmoji Bumbos Dumbos dalis („Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas“), išdėsto apvaliojo žmogelio egzistencinę problematiką, todėl visiškai atitinka mano nurodytą skaitytojų amžių. 2) Iliustracijos, kaip ir Kęstučio gyvatė, gali susijungti į vieną ilgą piešinį. 3) Neįprastas herojus vis pasislepia miesto architektūroje, taip išduodamas autoriaus specialybę.
Įsigyti galima: čia

23-IMG_3773 24-IMG_3768 25-IMG_3772

Evelina Daciūtė – Inga Dagilė „Drambliai ėjo į svečius“

Leidykla: Tikra knyga
Skaitytojų amžius: 1 – 5 m.
Siužetas vienu sakiniu: Dešimties dramblių šeimyna susiruošia į svečius, tik beeinant kiekvienam vis atsiranda priežasčių nebetęsti kelionės, kol galiausiai lieka tik vieną mama Dramblė, kuri vėliau grįžta susirinkti prapuolėlių.
Patinka, nes: 1) Gyvūniškai pateiktos gyvenimiškos situacijos iškart įgauna komedijos žanrą. 2) Iliustracijos – SPA akims. 3) Gera skaičiavimo mankšta.
Įsigyti galima: čia

1-IMG_4794 2-IMG_4807

Ramona Badescu – Benjamin Chaud „Pomelui kyla daugybė klausimų“
+ jau anksčiau išleistos „Pomelas myli“ ir „Pomelui gera šalia savo pienės“

Leidykla: Nieko rimto
Skaitytojų amžius: 2 – 4 m.
Siužetas vienu sakiniu: Pomelas kiekviename puslapyje iškelia vis kitą klausimą: tai nostalgišką, tai absurdišką, tai naiviai smalsų.
Patinka, nes: 1) Autoriai kitu kampu sugeba parodyti bet kokį pasaulyje egzistuojantį objektą, net jei tai būtų visiškai kampų neturintis pomidoras. 2) Ūla susiėmusi už pilvo vis dar juokiasi, kai perskaitau frazę: „Dar Pomelas bijo, kad lietus nenuplautų visų spalvų.“ 3) Labai tinka trumpam paskaitymui prieš miegą, kai kitiems reikalamas būna jau susivalgusios skaitymo minutės.
Įsigyti galima: čia

19-IMG_3756 20-IMG_3787 21-IMG_3788 22-IMG_3792

Šiam kartui – tiek!

8 Comments

  1. Pingback: Skaitykla #2 | Ū ilgoji

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *