10 visiškai naujų lietuviškų vardų

21 komentaras
Kitos temos

Tauras, eglė, aušra ir rūta buvo tik galvijas, spygliuotis, paros metas ir augalas. Iki tos dienos, kai šiais bendriniais žodžiais buvo pavadinti ant mamų rankų besirangantys kūdikiai. Pagalvojau, kad metas porcijai naujų vardų. Tad per vasarą neskubėdama perverčiau visą Lietuvių kalbos rašybos ir kirčiavimo žodyną, atrinkau ilgąjį 75 žodžių sąrašą ir galiausiai karūnavau tuos, kurie, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo netikėtai, bet savo skambesiu ir prasme turi potencialo tapti asmenybės paveikslo dalimi. Tai štai – 10 visiškai naujų* trumpų lietuviškų žodžių, kuriems linkiu tapti vardais.

*Patikrinus vardus, tikėtina, tik du iš jų buvo duoti po vieną kartą 1999 – 2017 m. laikotarpiu.

Juokas – vardas, kuris jo nešiotoją tikrai apdovanotų optimizmu. Savo skambesiu – tai subtilus žodis, maloniai nusliuogiantis nuo liežuvio.

Elnė – iš pradžių nenorėjau išsiduoti, bet visgi šis – mano mylimiausias, tad iš tikrųjų turintis nemažai šansų tapti ateities vardu. Elnė – labai moteriškas vardas, savyje turintis nemažai didybės.

Perlas – labai svarbus žmogus. Ir toks, kuris daug lobio turi viduje.

Ūka – sutrumpinta Ūkana. Su dedikacija mano mėgstamiausiai raidei Ū. Paslapties turintis vardas Šiaurės šalies vaikui.

Spalva – moteriai, kuri mėgtų būti visokia. Kartais ryškiais raudona, o kartais gal tamsi. Įdomu tai, kad šis žodis neturi jokio – nei teigiamo, nei neigiamo krūvio. Vadinasi, jį būtų galima susikurti.

Atomas – berniukas, kuris nenustygsta vietoje, o paskui – vyras, kuris turi grandiozinių planų.

Balsė – ji tai tikrai turėtų savo balsą ir taip įtikinamai jį valdytų, kad neliktų abejojančių.

Stiklas – žmogus, kuris kitus matytų kiauriai, ir kreiptųsi į juos su didele empatija.

Ūpas – dar vienas vardas į Ū ilgosios kompaniją. Ūpui gyvenime viskas būtų gerai.

Uoga – moteris, kuri žinotų, kurią gyvenimo pyrago dalį pirmiausia reikia čiupti.

_____

Visas vardų iliustravimui naudotas nuotraukas skolinausi iš fotografės, rašančios jautrų tinklaraštį „Fire & Joy“.

Share on FacebookPin on Pinterest

21 Comments

 1. metikets says

  Apie Elnę jau kurį laiką galvojau kaip apie itin gražų variantą

  • Ū ilgoji says

   Galvoju dabar, ar tik nebus snapchat’o filtrų įtaka, haha.

   • metikets says

    Draugė tuoj gimdys mergaitę pavarde Briedytė. Taip ir kilo mintis, kad smagiai skambėtų Elnė. O tada supratau kaip iš tiesų tai gražiai skamba 🙂

 2. Ligita says

  O kaip kreiptis į Juoką? Juoke? Juokai? Nežinau, nežinau… Pone Juoke.
  Vardininko linksnyje skamba šauniai, bet kreipinys keistokai…

 3. Rasa says

  Dar prideciau varda Magas. Man jis toks paslaptingas, kaip ir pats zodis…

 4. Nyctereutes says

  Stiklas tai nelabai, per daug siejasi su trapumu, dužumu…

 5. Linkiu vardą rinkti atsakingai says

  Nepykite, bet daugeliu atveju man atrodo išeita iš krašto. Realiai Jūs pagalvojote, kaip jausis vaikas, kurio vardas Stiklas? O jei jis bus apkūnesnis, kaip jam su tokiu vardu mokykloje? Aš nekalbu apie tai, kad energetiškai, mano galva, tai labai nekoks vardas, juk stiklas toks trapus. Ir tai jis pats yra permatomas, o ne mato kitus kiaurai. Norėtumėte būti visą gyvenimą permatomu? O Elnė? Gerai, jei tai grakšti mergina, o jei vėl gi nerangesnis, kampuotesnis, putlesnis vaikas? O jei kažkada pavirs apkūnia ponia?
  Atomui tai reikėtų sesės Molekulės.
  Aš esu už tai, kad tėvai, o ne seneliai, tetos, dėdės, rinktų vaikui vardą – jis turi būti gražiausias tėvams, o ne kitiems. Tačiau tėvai privalo išlaikyti sveiką protą ir pagalvoti apie tai, kad vaikui su tuo vardu reikės augti ir eiti į mokyklą ir po to gyventi visą gyvenimą. Jūsų surašyti vardai ir sudėlioti ant gražių kitos fotografės nuotraukų atrodo vienaip, tačiau realybėje jie gali kaip reikiant apkartinti kam nors gyvenimą.

 6. taip says

  Elna – toks mano sporto treneres vardas Suomijoje, ji yra suome.
  Lietuviskas Elnė skamba dar graziau, svelniau. Galbut visi moteriski vardai, kurie baigiasi ė raide, kazkaip lyg maloniau skamba

 7. K. L. says

  be šių girdėjau ir dar vieną puikų derinį: Liepa Dubovikaitė…?

 8. Šypsena says

  Skaitau ir galvoju, Jūs čia rimtai, ar čia toks labai jau subtilus sarkazmas atliepiantis į pastaraisiais metais populiarėjančius vardų naujadarus??

 9. Susimastykit says

  Hmm. Na jei atvirai tai nesamone 🙂 smagu yra pramogauti galvojant vardus. Bet tuomet geriau duoti imantrius vardus augintiniams. Nes daug kas nepagalvoja kad vaikams reiks gyventi su tais vardais. Man tai labai padejo isivaizduoti pase toki varda arba kai mokytoja kviecia atsakineti. Ir mokykloje visua imanomus iskraipymus kuriuos kiti caiaki norom nenorom prilipinti gali. O kaip tadls vardas skambes uzsienyje? Ar gales kitakalbiai istarti? Mano dukrai jos tetia primygtinai siule varda Vilke. Grazu. Jei ka dar viena ideja 😀 . Bet pagalvokit kaip “smagu” buti ponia Vilke? Pasiuliau sunyte pavadinti tuo vardu. Lb tinka ir labai grazu. O vaikuciams reiktu atsakimgiau rinkti.

  • Ū ilgoji says

   Nežinau, ar Jums pastaruoju metu teko lankytis mokykloje ir pasiklausyti, kokiais vardais vaikai kviečiami. Mes su dukra užsukom į šalia namų esančią valstybinę pradinę mokyklą. Koridoriuje buvo vaikų spintelės daiktams, su ant jų užrašytais vaikų vardais. Buvo labai smalsu paskaityti. Ir radau daugybę tokių, kuriuos girdėjau pirmą kartą. Tai niekaip nepriminė mano klasės ir mano mokykloje populiarių vardų. Tėvai bet kokiu atveju ieško kitokių, įdomesnių vardų savo vaikams, tad bendram kontekste mano pasiūlymai nėra tokie „nesąmoningi“, kaip gali iš pirmo žvilgsnio pasirodyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *