Instagram’o mamos, auginančios mažuosius su Dauno sindromu

2 komentarai
Instagramo mamos

Laisvojo pirmadienio ir pakilusių laipsnių proga tikriausiai daug vaikščiojote Vilniaus gatvėmis. O bevaikščiodami matėte vieną socialinę reklamą, kurios centre – žmonės su Dauno sindromu. Ten pavaizduotas mielas berniukas ir didžiulis užrašas „AŠ NE DAUNAS, AŠ – ŽMOGUS“. Dar paaiškinta – „Juk jei sergi vėžiu, nesi vėžys. Žargono „daunas“ vartojimas skaudina asmenis, turinčius Dauno sindromą, ir jų artimuosius. Nepriklausomai nuo šeimos socialinio statuso 1 iš 700 kūdikių gimsta su Dauno sindromu.“.

Skaičiau Facebook’o diskusijas, kurias išprovokavo Pauliaus Ambrazevičiaus įrašas ir jo pozicija, kad reklama yra gera. Jo nuomone, teisinga, jei žmonės, turintys Dauno sindromą, ir jų artimieji, paprašo nebevadinti jų „daunais“, o vadinti „žmonėmis su Dauno sindromu“. Jo manymu, gerai, jog pastarieji tai išsakė ir nuo šiol visi turėtų į šį prašymą atsižvelgti.

Esmė tame, kad šis plakatas toli gražu ne tokią paviršutinišką žinutę transliuoja. Bandant modeliuoti realią termino panaudojimo situaciją, juk nesvarbu, ar praeivis, eidamas gatve pirštu rodys į vaiką ir sakys „žiūrėk, daunas“ ar su ta pačia intonacija rėš „žiūrėk, su Dauno sindromu“. Ir juolab pirmuoju atveju mama atsisukusi maldaujančiai neprašys: „Atleiskite, bet man nemalonu, kad vadinate mano vaiką „daunu“, ar negalėtumėt geriau sakyti „žmogus su Dauno sindromu“?”.

Įsivaizduojat tokią situaciją? Aš – sunkiai. Žmonės, turintys DS, ir jų artimieji neturi niekieno prašyti vadinti jų nežeminančiu pavadinimu, neturi jausti gėdos ir nepatogumo, jog yra tokie, kokie gimė, neturi būti skaudinami nepažįstamų praeivių, neturi niekam įrodinėti, jog jie irgi yra žmonės. Ir tas pasitikėjimas savimi veiks geriau, nei bet kuri socialinė reklama, prašanti „nebepravardžiuoti“.

Kuo dažniau jie eis į miestą su savo DS turinčiais vaikais, kuo daugiau žais bendrose žaidimų aikštelėse, o ne tik žmonių su DS susitikimuose, tuo mažiau kils abejonių, kaip vadinti „daunu“ ar „Dauno sindromą turinčiu“, nes tai bus tiesiog vaikas, kurio vardo paklaus kitas, kai norės pasiskolint kastuvėlį.

Todėl šiandien dalinuosi trimis Instagram’o mamomis ir vienu tėčiu, kuriuos jau seniai seku, ir tikiu, kad jų kasdienybė įkvepia ne tik tėvus, auginančius mažuosius su DS, bet ir visus kitus, kuriems mieli šeimyniniai reikaliukai.

1.
Oakley rašo tinklaraštį nothingdownaboutit.com ir turi Instagram’ą @nothingdownaboutit, kuriame sukasi trys jos vaikai. Welles, turintis DS, neseniai tapo viduriniuoju, o gimus sesutei turi dar vieną meilių apkabinimų objektą.

1-nothingdownaboutit 2-nothingdownaboutit1 3-nothingdownaboutit2 4-nothingdownaboutit3 5-nothingdownaboutit4 6-nothingdownaboutit5 7-nothingdownaboutit6 8-nothingdownaboutit7 9-nothingdownaboutit8

2.
Modelis ir aktorė, įstabaus grožio Amanda Booth augina mažylį Micach. Kartu su vyru jie yra žinomi žmonių su DS bendruomenės atstovai, šiuo metu aktyviai renkantys lėšas, siekiant žmonėms su DS suteikti daugiau galimybių įgyti aukštesnį išsilavinimą. @lifewithmicah – mažyliui dedikuotas Instgaram’o profilis, bet aš mėgstu ir asmeninį Amandos @amanda_booth bei jos vyro Mike @mikerunt.

1-lifewithmicah 2-lifewithmicah2 3-lifewithmicah3 4-lifewithmicah1 5-lifewithmicah4 6-hooray4sunny

3.
Šviesiaplaukė Sunflower šviečia kiekvienoje nuotraukoje. Kartu su broliu jie sudaro linksmą nuotykių ieškotojų duetą – @hooray4sunny.

1-hooray4sunny1 2-hooray4sunny2 3-hooray4sunny3 4-hooray4sunny4 5-hooray4sunny5 6-hooray4sunny6 7-hooray4sunny7

2 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *