AKUKU projektas Lietuvai: mokyklinės uniformos

Parašyk komentarą
Gražūs daiktai / Sukurta Lietuvoje

AKUKU – penkis metus gyvuojantis vaikų drabužių prekės ženklas, įkurtas architektės, urbanistės Editos Jankauskienės. Iš itin kokybiškų medžiagų siuvamus minimalistinius modelius apžiūrėti ir įsigyti galima užsukus į nedidelę parduotuvėlę – studiją, esančią Stiklių gatvėje. Ten ir susitikome su Edita pakalbėti apie didelį jos projektą. Uniformas, kuriomis rengsis netolimos ateities vaikai.

1-akuku1

Kai paskelbėte naujieną apie AKUKU uniformas – daug kas galėjo pamanyti, kad tai  – naujos kolekcijos pavadinimas. Tačiau vėliau pakeitėte net savo vardą Facebook’e iš AKUKU į AKUKU Uniform, o turint tokį skaičių gerbėjų, techniškai tai nėra labai lengvas žingsnis. Vadinasi, jūsų versle įvyko kažkas esminio?

Taip, anksčiau mūsų verslas apėmė drabužius nuo kūdikystės iki mokyklinio amžiaus. Tačiau tiek mano, tiek klientų vaikai ėmė augti. Lengva suprasti, kokių drabužių jiems trūksta. Pirmiausia turėjome mintį padidinti kokį nors vieną modelį ir tiek. Tačiau atlikusi analizę, supratau, kad stilingos mokyklinės uniformos yra būtent tai, ko dabar Lietuvoje neturime. Ir idėja – daug didesnė, negu sukurti kasdienį drabužį. Aš mąstau apie kultūrą mokykloje ir apie bendravimą tarp mokinių. Ypač privačiose mokyklose. Jeigu švietimo įstaiga neturi uniformos, tai žiūrint į vaikus, labai aiškiai matyti, jog drabužiai yra jų „finansinė išraiška”. Jau antroje ar trečioje klasėje vaikai bendrauja grupelėmis pagal savo žaisliukus ar telefonus. Man norisi sulyginti vaikus bent jau mokyklos ribose, kad jie atrodytų truputį vienodžiau ir tarpusavio bendravimas būtų lygiavertiškesnis.

Dalis Lietuvos mokyklų – turi uniformas. Kaip AKUKU skirsis nuo jų?

Mokyklose šiuo metu uniforma atrodo taip pat, kaip tuomet, kai aš ją dėvėjau besimokydama. Sarafanai, golfai, suknelės, langučiai, bordo, žalia spalva – standartai, kurie jau gal ir truputį atsibodę. Taip pat manau, kad neatsižvelgiama į vaiko amžių. Tarkim, pradinių klasių vaikai, ką tik palikę darželį, – su švarkais. Juk jie yra judrūs, bėgioja, stojasi ant kėdžių, griūna – tos jėgos nesustabdysi. Puikiai įsivaizduoju tokio amžiaus vaikus su klasikinėmis kelnytėmis, paprastais marškinėliais ir ant jų – džemperiais su mokyklos logotipu. Tai leistų laisvai judėti.

Klasika yra klasika. Tai – geras žodis. AKUKU Uniform kolekcijoje nėra jokių pažemintų klynų, beprotiškai daug užtrauktukų, sagų, nėra kuriamas kitoks vaiko stiliaus, ką jis gali pats susikurti laisvalaikiu. Mes pasirikinome klasikines spalvas ir modelius – klasikinės kelnės, klasikiniai megztukai, klasikiniai polo maršikinėliai.

2-akuku2

Jūs sukūrėte ir sportinę liniją vaikams.

Man labai gražu, kai futbolo komanda ar sporto salėje bėgiojantys berniukai ir mergaitės – visi su vienodais šortais, marškinėliais, džemperiais, kojinėmis, sportbačiais. Vėl kalbu apie vientisumą ir finansų demonstravimą per drabužius. Norisi, kad to nebūtų.

Dažnai minite lygybės klausimą. Tai – jūsų slapta misija?

Iš tikrųjų norisi kažką duoti Lietuvai. Ne tik dirbti sau. Juk visi auginame savo vaikus. Prieš kurdami kolekciją, atlikome tėvų apklausą, už ką jie būtų – už uniformą, ar už laisvalaikio drabužius mokykloje. 90% tėvų norėtų uniformų. Vieni per daug nesureikšmina, ką vaikas rengiasi, o kitiems – svarbus stilius ir kokybė. Sutinku, kad poliesteris yra reikalingas, kad vaikas beveik metus „išnešiotų“ uniformą. Turėtų joje būti kažkiek sintetikos. Bet ne 100%, kaip yra šiandien kai kuriose uniformose. Galbūt tėvai nelabai nagrinėja, iš ko ji pasiūta, arba ne viskas pasakoma. Bet iš tikrųjų norisi geresnės kokybės, nes vaikas kiekvieną dieną praleidžia su uniforma.

Mes kuriame alternatyvą. Pavyzdžiui, šiuo metu mūsų megztinių sudėtis yra 80% vilna ir 20%  sintetika. Jie yra labai geros kokybės, bet galbūt ne visiems tėvams įperkami – kaina siekia 55 Eur. Tiek kainuoja mokyklinis švarkas su petukais ir sagutėmis. Tačiau šiomis dienomis kaip tik važiuoju kalbėtis su gamintojais, kad sukurtų alternatyvą ir pagamintų kitą megztuką. Tikrai pigesnį ir su truputį daugiau poliesterio, kad jis ilgiau dėvėtųsi. Ir kad būtų įperkamas. Norime kad mokyklos pasirinktų pilną uniformos komplektą. Kad nebūtų taip, jog tėvai galėtų leisti sau įsigyti tik kelnes berniukams, o mergaitėms – sijoną. Mūsų siekis – sukurti kokybės ir kainos santykį, prieinamą tėvams. Kad jie investuotų į uniformą metams ir būtų patenkinti.

3-akuku4

Šis projektas – ilgalaikis?

Taip. Turime planą dirbti su tam tikromis mokyklomis ir rengti vaikus nuo galvos iki kojų. Iki naujų metų turėtų pradėti veikti nauja mūsų internetinė svetainė. Pradžioje joje bus AKUKU uniforminiai drabužiai, kuriuos apžiūrėti ir užsakyti galės tėvai bei mokytojai. Ateityje planuojame sukurti mokyklai skirtos aprangos bazę, kuri palengvintų tėvams gyvenimą. Čia jie galės įsigyti viską nuo apatinių bei kojinių iki sportbačių ir batų, kuriais pasirūpins mūsų partneriai, patys to, žinoma, negaminsime. Norime, kad tėvai, vietoje to, kad bėgiotų po parduotuves ar užsakinėtų viską atskirai – rastų, ko reikia vienoje vietoje. Stengsimės, kad viskas būtų už tą pačią kainą, kaip ir kitur.

Kaip visa tai atrodys praktiškai? Siūlysite modelius mokykloms, tačiau ir patys tėvai galės jų įsigyti?

Šiuo metu esame sukūrę modelius, vadinamuosius lekalus, ir mokyklos gali išsirinkti savo spalvą. Pasiūlysime kelis variantus. Net jeigu netiks, galime sukurti naują. Taip pat tėvai, kurie savo vaikus nori rengti uniformomis, o jų mokykloje uniformų nėra, mūsų modelius gali įsigyti savo nuožiūra iš AKUKU parduotuvės. Pasirinktą drabužį galime pasiūti priderintą prie vaiko figūros. Šiai paslaugai nededame antkainio ir taip darydavome visada.

4-akuku3

Puiku! O kaip su kita AKUKU puse? Ar dar turėsite laisvalaikio kolekcijų?

Kadangi rugsėjo mėnesį vykdėme išpardavimus, pastebėjau, kad kūdikių linija, kuri man labai patinka, vis dėlto yra kukliau perkama. Tėvai pradeda investuoti į vaiko aprangą kažkur nuo vienerių metų amžiaus, kai vaikas jau atsistoja ant kojų. Taigi kita kolekcija bus skirta mažiesiems nuo darželio iki mokyklos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *